صنایع دستی آندیانا
خانه / دسته‌بندی نشده / هنر سفالگری ، هنر برآمده از آب وخاک

هنر سفالگری ، هنر برآمده از آب وخاک

هنر سفالگری هنر برآمده از آب و خاک است که هنرمند با مهارت کامل گِل را تبدیل به ظروف می کند که دارای استحکام بالا می باشد. از توده ای گِل ، ظروفی خلق می شود که هم جنبه کاربردی و هم جنبه تزئینی دارد . در هنر سفالگری خاکی که استفاده می شود هر چه ریزتر و متراکم تر باشد ، محصول سفالی تولید شده مرغوب تر خواهد بود . مرغوب ترین خاکی که در تهیه سفال از آن استفاده می شود ، خاک رس می باشد و به دلیل داشتن آهن به رنگ سرخ می باشد . هنر سفالگری یکی از فعالیت های مفید برای آرامش روحی و روانی می باشد .

تاریخچه سفالگری در ایران

با مطالعه تاریخچه سفالگری در ایران به این حقیقت می رسیم ، که سفالگری دارای پیشینه ی ۱۰۰۰۰ ساله می باشد . به جرات می توان گفت که اولین صنعت ساخت بشر با خاک بوده است . که امروزه به نام سفالگری آن را می شناسیم . قدیمی ترین چرخ سفالگری در شوش یافت شده است و اولین ظرف سفالی نیز متعلق به ایران می باشد . ظروف اولیه سفالی برای نگهداری مواد خوراکی استفاده می شد . به خاطر اینکه ظروف سفالی خاصیت فساد نشدنی دارد . سفالگری به صورت دست ساز بوده و امروزه با وسیله ای به نام چرخ سفالگری انجام می شود .

فهرست از اصطلاحات تخصصی مجسمه سازی

این هنر نیز مانند دیگر هنرهای صنایع دستی دارای اصطلاحاتی می باشد و شما را با فهرست از اصطلاحات تخصصی مجسمه سازی و اصطلاحات سفالگری آشنا می نماییم . که شامل :

  • هنر انتزاعی : هنر سفالگری را به اصطلاح هنر انتزاعی می گویند که در این هنر اشکال واقعی را به روش ساده تر و نزدیک به شی طبیعی آن ، ترسیم می نمایند .
  • حرارت دهی : به حرارت دادن گِل می پردازند تا از دوام بالایی برخوردار باشد . و سپس به آرامی خنک می کنند .
  • روش فیتیله ای : یک روش دستی درساخت کوزه ها می باشد . گِل را به صورت فیتیله ای و لوله ای در اندازه های مختلف درآورده و ورز می دهند و بر روی پایه قرار می دهند و به سمت بالا پیچ می دهند تا ظرفی صاف و یکدست به دست آید .
  • تندیس : یکی از انتزاعی ترین و رئال ترین محصولات گِلی می باشد که ساخت تصاویر انسان و حیوان را شامل می شود .

نقاشی روی سفال

اوج پیشرفت در هنر سفالگری را می توان کشف نقاشی روی سفال دانست . این نشان از ابتکار و خلاقیت در این هنر محسوب می شود . بعد از انتخاب ظرف سفالی به سنباده کشیدن آن مبادرت کرده تا سطح صاف به دست آید . سطح سفال را با چسب چوب بسیار رقیق توسط یک قلمو پوشیده می شود . حالا نوبت به انتقال طرح رسیده است که این عمل با کاربن انجام می شود . این نکته را باید رعایت کرد که ابتدا رنگ های را دورگیری کنید . رنگی که در نقاشی سفالگری توصیه می شود ، شامل : رنگ ویترای ، آکریلیک و گواش می باشد .

کارگاه های آموزشی سفال

یکی از تولیدات صنایع دستی کشورمان ، هنر سفالگری می باشد . از لحاظ استراتژیکی می توان جایگاه ی ویژه ای برای آن برشمرد ، ظروف سفالی شامل : ظروف آشپزخانه ، ظروف تزئینی ، ظروف کادویی و … می باشد . سفالگری هم در داخل و هم خارج از کشور دارای طرفداران زیادی می باشد و از نظر صادرات ، کشورمان دارای مزیت نسبی می باشد . پس شما می توانید با حضور در کارگاه آموزشی سفال به آموزش بپردازید . کارگاه سفالگری می توان گامی بزرگ برای فراگیری هنر سفالگری باشد . تا بتوانید از این راه درآمد زایی نمایید و در توسعه اقتصادی کمک شایانی نمایید .

مراحل ساخت سفال

هنر سفالگری را  می توان هنر چسباندن و پخته شدن گِل دانست که به تولید محصولات ماندگار و زیبا تبدیل می شود . آنچه در تولید ظروف سفالی مهم می باشد ، خاک است که باید از خاک رس باشد . در کنار خاک ،ابزار مورد نیاز شامل : سوزن سفالگری ، چاقو ، مشته ، کاردک ، اسفنج ، قلمو ، سیم قطع کننده می باشد ، ما در اینجا شما را با مراحل ساخت سفال آشنا می نماییم ، مراحل سفالگری شامل موارد ذیل می باشد :

  • ابتدا آب را به خاک رس اضافه می نماییم و این عمل را باید با دقت انجام دهیم تا گل به دست آمده نه خیلی سفت و نه خیلی رقیق باشد .
  • گِل به دست آمده را به خوبی ورز می دهیم . و با مشت بر روی آن بکوبید تا حباب های هوا که لابه لای ذرات گِل قرار دارد از بین برود .
  • سفالگری با چرخنیاز به مهارت دارد و در این روش می توان محصولاتی با تنوع بالا تولید نمود .
جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:
کارشناس فروش
راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09103235416
آدرس کانال: andiyana_ir@
پست الکترونیکی: andiyanaco@gmail.com

مطلب پیشنهادی

فروش فوق العاده ظروف مسی زنجان

فروش فوق العاده صنایع و ظروف مسی زنجان

فروش صنایع و ظروف مسی در زنجان از رونق خوبی برخوردار است و اگر چه …

قیمت قابلمه مسی | قیمت قابلمه پنج پارچه زنجان از تولیدی

قیمت قابلمه پنج پارچه زنجان، که تولید مخصوص زنجان می باشد. و توسط چیره دست زنجانی طراحی شده است. که در این فروشگاه به طور خاص به عرضه قابلمه مسی پنج پارچه زنجان

پاسخی بگذارید