صنایع دستی آندیانا
خانه / نقاشی / هنر نقاشی ایرانی|هنر نقاشی ایرانی قدیمی و بااصالت
هنر نقاشی ایرانی قدیمی و بااصالت

هنر نقاشی ایرانی|هنر نقاشی ایرانی قدیمی و بااصالت

هنر نقاشی ایرانی به عنوان یکی از سبک های نقاشی در جهان مطرح است . تاریخ هنر نقاشی را می توان به دوره غارنشینان نسبت داد . و آثار نقاشی حیوانات بر روی دیوارهای غارهای استان لرستان نشان دهنده این سخن می باشد . متخصصان هنر نقاشی ایرانی بر این باور هستند که نقاشی ایرانی افتخار زیادی را کسب نموده است و اگر دوره های مختلف حکومت ها را ورقی بزنیم به این نتیجه می رسیم که هنر نقاشی ایرانی در دوران تیموری با متد جدید نقاشی کمال الدین بهزاد به اوج خود رسیده است . در این دوره نقاشی و کوچک سازی در قاب نقاشی به کمال رسیده است . در دوره صفویه بهترین و زیباترین سبک خلق شد که به نام نقاشی مینیاتوری معروف شد که نشان از سلیقه طراحان این دوره بوده است . در بین سبک های نقاشی سبک صفوی ملایم تر از دیگر سبک ها شناخته شد .  

نگارگری ایرانی

هنر نقاشی ایرانی یا همان نگارگری ایرانی از سده های (چهاردهم میلادی و هشتم هجری) تا (سده هفدهم میلادی ، یازدهم هجری) شکوفایی بارزی داشت . و نقش و نگارهای به جا مانده از دیوارنگارهای که از دوران مغول به جا مانده نشان از آن می باشد . نقاشی کشور ایران از آغاز اسلام تا عهد سلجوقی توسط حاکمان عباسی واموی در انحصار بود . و بالطبع از رشد آن در بین مردم جلوگیری می شد . هنر کتاب آرایی و تزئین کتاب ها در دروه سلجوقیان ، مغول وتیموریان به اوج خود رسید و به پیشرفت خوبی دست یافت . نخستین نقاشی های که به دوره اسلامی می توان نسبت داد از مکتب بغداد یا مکتب عباسی تبعیت کرده است و این مکتب به کشیدن حیوانات و شرح دادن یا داستان پردازی همراه با تصویر را تشکیل می داد . از آثار این دوره می توان به کتاب مصور کلیله و دمنه اشاره نمود . و بعد از حمله مغول به ایران مکتب جدید به وجود آمد به نام مکتب مغول ، که این مکتب تحت تأثیر طرح های چینی قرار گرفته بود و با رنگ های ایرانی ، رنگ آمیزی می شد .

نقاشی مینیاتور چیست ؟

شاید برای شما جالب باشد که بدانید نقاشی مینیاتور چیست ؟ نقاشی ایران مینیاتور به دوره پیش از ظهور اسلام بر می گردد . واژه مینیاتور از کلمه فرانسوی گرفته شده است که به معنی طبیعت کوچک می باشد . سبک نقاشی مینیاتور در دوره قاجاریان وارد ایران شده است . اوج هنر نقاشی مینیاتور به دوره عباسیان برمی گردد که متأسفانه با حمله ی مغول بسیار از آثار فاخر مینیاتور از بین رفت . مینیاتور یا همان نگارگری نوعی هنر نقاشی ایرانی محسوب می شود ، که هنر نگارگری توسط ایرانیان از کشورهای شرقی گرفته شده. در یک دوره ، کشیدن نقاشی که عناصر غیرواقعی در آن وجود داشت نوعی توهین به آفرینش و خلقت محسوب می شد ، در نتیجه ایرانیان با توجه به ذوق و سلیقه خود و کمک گرفتن از تخیل ، و الهام گرفتن از طبیعت به خلق آثار و نقاشی های واقع گرانه کردند که به نگارگری مرسوم شد .

طراحی و نقاشی سنتی ایران

طراحی و نقاشی سنتی ایران با طراحی های متداول موجود تفاوت هایی دارد ، هنر نقاشی ایرانی ساده و دارای مضامین عمیقی از هستی می باشد ، که در این شیوه هنرمند خطوط طراحی را با احساسی عمیق و درک بالای فلسفی از طبیعت ترسیم می نمایند . هنر طراحی یک هنر تجسمی می باشد که با خطوط و حالت های مختلف خلق می شود ، طراحی ایرانی به مفهوم هنری آن شامل طراحی که دارای محتوا و ابداعی هنرمند باشد و به صورت « تک ورق » یا در « نسخ خطی » کار شده باشد . در مجموع هنرهای سنتی ایران ، طراحی سنتی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد . طراحی سنتی به مدد ذوق سرشار هنرمند و ابتکار در اجرا باعث خلق آثار ماندگار و چشم نواز خواهد شد . از طراحی و نقاشی سنتی ایرانی می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

  • تذهیب 
  • تشعیر 
  • نقاشی قهوه خانه ای
  • نقاشی گل و مرغ
جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:
کارشناس فروش
راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09103235416
آدرس کانال: andiyana_ir@
پست الکترونیکی: andiyanaco@gmail.com

مطلب پیشنهادی

فروش فوق العاده ظروف مسی زنجان

فروش فوق العاده صنایع و ظروف مسی زنجان

فروش صنایع و ظروف مسی در زنجان از رونق خوبی برخوردار است و اگر چه …

قیمت قابلمه مسی | قیمت قابلمه پنج پارچه زنجان از تولیدی

قیمت قابلمه پنج پارچه زنجان، که تولید مخصوص زنجان می باشد. و توسط چیره دست زنجانی طراحی شده است. که در این فروشگاه به طور خاص به عرضه قابلمه مسی پنج پارچه زنجان