صنایع دستی آندیانا
خانه / آثار هنری و صنایع دستی / هنر منبت کاری ، کنده کاری و برجسته کاری هنرمندانه بر روی چوب
ماهیتابه مسی کوچک دسته دار
ماهیتابه مسی کوچک دسته دار

هنر منبت کاری ، کنده کاری و برجسته کاری هنرمندانه بر روی چوب

هنر منبت کاری، کنده کاری و برجسته کاری هنرمندانه بر روی چوب می نامند . یک محصول منبت کاری نشان از ذوق ، سلیقه و خلاقیت هنرمندان این هنر می باشد . اگر بخواهیم تاریخچه هنر منبت کاری را بررسی نماییم به این نتیجه می رسیم که ماده اولیه این صنعت از چوب می باشد و چوب در مقابل عوامل طبیعی مانند نور ، رطوبت و … مقاوم نمی باشد پس آثار قدیمی زیادی باقی نمانده است و از قدیمی ترین آثار کنده کاری بر روی چوب می توان به مجسمه بت شیگیر با قدمت ۱۱۰۰۰ ساله اشاره نمود .

تفاوت منبت کاری و معرق کاری چیست ؟

ما شما را با تفاوت منبت کاری و معرق کاری چیست ؟ آشنا می نماییم و قبل ازآن معرق و منبت کاری چیست ؟ را به طور مختصر تعریف می کنیم ، معرق به معنی برش چوب به ابعاد و اشکال مختلف می باشد . منبت یعنی حجم دادن و برجستگی بر روی چوب تعریف می شود . اگر چه ابزارهایی که در هر دو هنر استفاده می شود شبیه به هم می باشد اما در به کار گیری آن با هم متفاوت می باشد . منبت در سه روش حکاکی ، برجسته کاری و پیکر تراشی انجام می شود .

کسب درآمد عالی از چوب

شما نیز می توانید به چوب و فرآورده های چوبی به عنوان یک شغل خانگی بنگرید. کسب درآمد عالی از چوب در گرو خلاقیت، ذوق و سلیقه ی هنری می باشد . یکی از شاخه های هنری با چوب ، منبت کاری می باشد . درآمد منبت کاری نیز درخور توجه می باشد . شما می توانید ایده های جذاب و زیبایی را در استفاده از چوب به کار ببرید . یکی از مزیت های که کسب و کار خانگی با چوب دارد این است که می توان با سرمایه اندک کسب کار خود را راه اندازی نمایید .

طرح های منبت و طریقه ی انتقال آن ها بر روی چوب

ما شما را با طرح های منبت و طریقه ی انتقال آن ها بر روی چوب آشنا می نماییم . طرح های منبت کاری به ۵ روش انجام می شود . که شامل :

 1. انتقال طرح به صورت مستقیم : هنرمند در این روش به طراحی مسلط می باشد .
 2. انتقال طرح به وسیله کاربن : در این روش طرح را بر روی کاربن می کشند .
 3. انتقال طرح به روش فتوکپی : در این روش از فتوکپی طرح استفاده می کنیم و وقت کمتری در این روش استفاده می شود .
 4. انتقال طرح به روش سوزنی کردن : خطوط را با نقطه چین بر روی چوب به کار می رود و امروزه کمتر از این روش استفاده می شود .
 5. انتقال طرح به روش روغنی کردن کاغذ : در این روش از کاغذ خیاطی استفاده می شود آن را با روغن آغشته می کنند و به انتقال طرح می پردازند . امروزه این روش بیشتر رواج دارد .

ابزارهای مورد استفاده در منبت چوب

از جمله زیباترین و شگفت انگیزترین هنرهای که بر روی چوب انجام می شود ، هنر منبت کاری می باشد ، برای خلق یک آثار چشم نواز مانند هر هنر دیگر ، نیاز به ابزار منبت کاری می باشد . لیست ابزارهای مورد استفاده در منبت چوب شامل :

 • مغار که شامل مغار تخت ( تخت سرکج ، تخت نیمه باز ، تخت قاشقی ) ، مغار نیمه باز ، مغار گلویی ، مغار شفره
 • انواع سوهان ( چهارگوش ، سه گوش ، نیمه گرد ، تخت )
 • انواع چوبساء ( گرد ، نیمه گرد )
 • انواع سنگ ( نفت ، میله ای )
 • ابزارهای برقی ( سنگ چرخ برقی ، اره چکشی ، دریل )
 • گیره
 • میز چرخ
 • روغندان
جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:
کارشناس فروش
راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09103235416
آدرس کانال: andiyana_ir@
پست الکترونیکی: andiyanaco@gmail.com

مطلب پیشنهادی

فروش فوق العاده ظروف مسی زنجان

فروش فوق العاده صنایع و ظروف مسی زنجان

فروش صنایع و ظروف مسی در زنجان از رونق خوبی برخوردار است و اگر چه …

قیمت قابلمه مسی | قیمت قابلمه پنج پارچه زنجان از تولیدی

قیمت قابلمه پنج پارچه زنجان، که تولید مخصوص زنجان می باشد. و توسط چیره دست زنجانی طراحی شده است. که در این فروشگاه به طور خاص به عرضه قابلمه مسی پنج پارچه زنجان

پاسخی بگذارید