صنایع دستی آندیانا
خانه / آثار هنری و صنایع دستی / هنر کاشی کاری ، هنر تزئینی اصیل و زیبا

هنر کاشی کاری ، هنر تزئینی اصیل و زیبا

هنر کاشی کاری ، هنر تزئینی اصیل و زیبا می باشد . پنجمین شیوه تزئینی بر روی دیوارهای ساختمان ها ، هنر کاشی کاری محسوب می شود . اولین کار پوشاندن دیوار با کاشی ،  در قرن ۱۳ در شهر قونیه انجام شد . هنر کاشی کاری از هنرهای قدیمی و دستی هنرمندان خوب کشورمان می باشد که در تزئین دیوارهای و مناره های مساجد و بعدها منازل به کار برده شد . این هنر شیفتگی و زیبایی صنایع دستی را به خوبی به نمایش می گذارد .

آموزش ساخت تابلو با کاشی شکسته

 یکی از زیباترین و شگفت انگیزترین هنرهای صنایع دستی ، آموزش ساخت تابلو با کاشی شکسته می باشد . معرق با کاشی از محبوبیت زیادی برخوردار است . هنر کاشی شکسته دارای مراحل ذیل می باشد :

 • در ابتدا کاشی های را به اندازه مختلف درآورده و این عمل را با انبر انجام می دهیم .
 • صفحه ای که می خواهیم کاشی ها بر روی چسبانده شود ، تهیه می نمایم .
 • طرح را کشیده و به چسباندن کاشی های مبادرت می نماییم .
 • در چسباندن باید از چسب چوب رقیق شده استفاده نمود و نسبت چسب به آب باید یک به سه باشد .
 • فاصله بین خرده کاشی های بر روی کار باید سه تا پنج میلی متر باشد .

تاریخچه هنر کاشی کاری در ایران

با مطالعه تاریخچه هنر کاشی کاری در ایران به این نتیجه می رسیم ، که تزئینات معماری ایران از دوره باستان تا به امروز به وسیله هنر کاشی کاری انجام شده است . در اواخر هزاره دوم آجرهای رنگی با نقوش انسانی و حیوانی مورد استفاده قرار می گرفت . تاریخ هنر کاشی کاری از تکامل و گسترش ویژه ای برخوردار است ،  و در زینت دادن به بناها و دیوارها از انواع کاشی مانند : کاشی هفت رنگ ، کاشی طلایی ، کاشی های کتیبه دار و … استفاده می کردند .

کاشی کاری قدیمی و سنتی

یکی از هنرهای کاشی کاری که دارای پیشینه ی بالایی است ، کاشی کاری سنتی ایران می باشد . آثار متنوع که در کنار و گوشه و بر روی دیوارهای مساجد و مکان های مذهبی به کار رفته است ، شاهد این ادعا می باشد که کاشی کاری قدیمی و سنتی می باشد . کاشی کاری ایرانی دارای انواع مختلف است که شامل :

 1. کاشی کاری معرق : که در بناهای مذهبی به کار می رود ، دارای استحکام بالا و زیبایی وصف ناپذیر می باشد .
 2. کاشی کاری معقلی : ساخت کاشی در ابعاد بسیار کوچک بوده است و دارای خطوط مورب ۴۵ درجه ای و شطرنجی می باشد .
 3. کاشی کاری مقرنس : برای تزئین ساختمان های چند طبقه استفاده می شود که با به کار بردن آن از یک شکل هندسی به شکل هندسی دیگر تبدیل می شود .
 4. کاشی کاری هفت رنگ : شامل نقاشی های اسلیمی ، سنتی و مذهبی می باشد که با ذغال بر روی کار کشیده می شود و با لعاب رنگ داده می شود . و نقاشی تکمیل شده و به کوره می رود .

کاشی سنتی مشبک چه تفاوتی با کاشی معمولی دارد ؟

کاشی کاری مشبک را برای ایجاد طرح های پیچیده در کنار هم استفاده می نمایند . این که کاشی سنتی مشبک چه تفاوتی با کاشی معمولی دارد ؟ برای شما جالب باشد که در اینجا به تفاوت های آن اشاره می نماییم :

 • ضخامت کاشی کاری مشبک بالاتر از کاشی سنتی می باشد .
 • کاشی کاری مشبک به دلیل شبکه ای بودن نور را عبور می دهد .
 • به دلیل طراحی خاصی و چیدمان که در طراحی این نوع کاشی کاری مشبک به کار رفته ،  باعث ردو بدل شدن هوا می شود و عاملی برای تهویه ی هوای محسوب می شود . در مکان های همچون مساجد ، محراب ، حمام و … به کار می رود .
جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:
کارشناس فروش
راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09103235416
آدرس کانال: andiyana_ir@
پست الکترونیکی: andiyanaco@gmail.com

مطلب پیشنهادی

فروش فوق العاده ظروف مسی زنجان

فروش فوق العاده صنایع و ظروف مسی زنجان

فروش صنایع و ظروف مسی در زنجان از رونق خوبی برخوردار است و اگر چه …

قیمت قابلمه مسی | قیمت قابلمه پنج پارچه زنجان از تولیدی

قیمت قابلمه پنج پارچه زنجان، که تولید مخصوص زنجان می باشد. و توسط چیره دست زنجانی طراحی شده است. که در این فروشگاه به طور خاص به عرضه قابلمه مسی پنج پارچه زنجان

پاسخی بگذارید