صنایع دستی آندیانا
خانه / فلزات / بایگانی خاتم کاری|بایگانی خاتم کاری هنری بی بدیل و مثال زدنی
بایگانی خاتم کاری هنری بی بدیل و مثال زدنی

بایگانی خاتم کاری|بایگانی خاتم کاری هنری بی بدیل و مثال زدنی

در بایگانی خاتم کاری به کاربرد مس به عنوان زیرساخت در هنر خاتم کاری می پردازد . تلفیق رنگی خاتم در کنار رنگ سرخ و براق مس ، زیبایی محصولات خاتم کاری را دوچندان می نماید . آثاری ماندگار و ویژه ای را خلق می کند . بایگانی خاتم کاری هنری بی بدیل و مثال زدنی می باشد . در این روش تمام سطح ظروف مسی با خاتم پوشیده نمی شود و محصول نهایی ما ادغامی از مس و خاتم می باشد که هنرمند خاتم کار با چنان ظرافت و دقتی نوارهای باریک خاتم که از جنس چوب ، استخوان و … را به سطح کار می چسباند و باعث ایجاد طرح های بی بدیل و چشم نواز می شود ، خاتم کاری از الگوی خاصی تبعیت می نماید مثلا برای قطعه های طلایی بر روی محصول از فلز برنج استفاده می شود و برای ایجاد قسمت سفید از استخوان شتر کمک می گیرند  و در مرحله آخر به پرداخت کاری و جلاکاری می پردازد تا محصول نهایی در برابر رطوبت و حرارت مقاومت داشته باشد .

طبقه بندی خاتم کاری بر اساس نحوه استفاده آن

هنر خاتم کاری یکی از شاخه های صنایع دستی می باشد ، که تاریخ آن به هزاران سال پیش باز می گردد و نشانه های حضور آن در مصر باستان ، چین ، هند و ایران یافت می شود. علی رغم زیبایی و ویژگی های منحصر به فرد ، به دلیل محدودیت های جغرافیایی  و پیچیدگی در روند ساخت و ساز ، قدمت این هنر برای اکثر مردم جهان و حتی برای محققان تاریخ هنر و صنایع دستی تاکنون ناشناخته شده است . و تاریخچه خاتم کاری در ایران را می توان به دوره سلجوقیان نسبت داد ، و در دوره صفویه ، خاتم کاری در دربار چنان محبوب پیدا کرد که شاهزادگان این تکنیک را در کنار سایر هنرها مانند موسیقی یا نقاشی یاد گرفتند . در این جا شما را با طبقه بندی بایگانی خاتم کاری بر اساس نحوه استفاده آن به دو گروه طبقه بندی می شود :

 • خاتم کاری حاشیه : نقوش به کارر فته در حاشیه ی کار ساده تر و باریک تر می باشد .
 • خاتم کاری زمینه : در خاتم کاری زمینه به دلیل وسعت بالایی که نسبت به حاشیه ی کار دارد نقوش پیچیده ترو با عرض بیشتر به کار می رود

مراحل ساخت خاتم کاری اصفهان

اصفهان یکی از شهرهای به نام در تولید انواع محصولات صنایع دستی می باشد و یکی از صنایع دستی زیبا و فاخری که هنرمندان اصفهانی به آن می پردازند ، هنر خاتم کاری می باشد . که در این جا شما را مراحل ساخت خاتم کاری اصفهان و بایگانی خاتم کاری آشنا می نماییم ، که به قرار زیر می باشد:

 1. در ابتدا هنرمند خاتم کار چوب های رنگی ( از جنس عناب ، نارنج ، فوفل و … ) را به قطعه های منظم ۶۰ سانتی متری برش زده
 2. در مرحله ی بعد به دلیل اینکه کیفیت کار را بالا ببرند از نوارهای استخوان حیوانات مانند شتر استفاده نموده و به مدت سه ماه در آب آهک گذاشته تا به رنگ سفید درآمده
 3. نوارهای چوبی و استخوانی را به گونه ای برش داده می شود که به شکل مثلثی شکل شود و سوهان کاری می نمایند .
 4. در این مرحله هنرمند با کمک گرفتن از مهارت خود به چیدمان منظم و رنگی مثلث ها پرداخته و عمل چسباندن را با سریش انجام می دهد .
 5. عمل چسباندن را تا به دست آمدن یک شکل هندسی یا گل کامل ادامه می دهند و لابه لای آن را با چسب یا سریش پر می نماییم .
 6. زیر پرس تمام نقش به دست آمده به صورت یک تکه در می آید که به آن قامه می گویند .
 7. هنرمند در این مرحله به وسیله ی اره مویی لایه هایی به ضخامت یک تا یک و نیم میلی متری از سطح قامه برش می دهد که به اصطلاح لنگه گفته می شود .
 8. حالا سطح خاتم ما بعد از بتونه کاری ، ساییدن و ترمیم آماده شده است .
 9. هر چه خاتم که استفاده شده است ظریف تر و از مقاومت بالاتری برخوردار باشد بالطبع ارزش آن نیز بالاتر می رود .

سنگاب مس و خاتم

بایگانی های خاتم کاری را می توان از ترکیب چند ضلعی های مختلف از جنس های چوب ، استخوان و فلز دانست . این هنر را می توان یکی از محبوب ترین هنرهای صنایع دستی نام برد . هر چه نقش و نگارهای ظاهر خاتم کاری ظریف تر و کوچک تر باشد ، ارزش و جلوه ی ظاهری آن بالاتر می رود . در بین انواع محصولات خاتم کاری که دارای زیبایی وصف ناپذیر می باشد می توان به سنگاب مس و خاتم اشاره نمود . قیمت سنگاب متوسط مس خاتم نیز متغیر می باشد . و تحت تأثیر عوامل مختلف زیر می باشد :

 • به جنس مس به کار رفته در تولید محصول
 • به اندازه ی محصول
 • به نوع چیدمان خاتم بر روی کار
 • به استحکام و دوام خاتم
جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:
کارشناس فروش
راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09103235416
آدرس کانال: andiyana_ir@
پست الکترونیکی: andiyanaco@gmail.com

مطلب پیشنهادی

فروش فوق العاده ظروف مسی زنجان

فروش فوق العاده صنایع و ظروف مسی زنجان

فروش صنایع و ظروف مسی در زنجان از رونق خوبی برخوردار است و اگر چه …

قیمت قابلمه مسی | قیمت قابلمه پنج پارچه زنجان از تولیدی

قیمت قابلمه پنج پارچه زنجان، که تولید مخصوص زنجان می باشد. و توسط چیره دست زنجانی طراحی شده است. که در این فروشگاه به طور خاص به عرضه قابلمه مسی پنج پارچه زنجان